داروی دیابت گزینه جدید کاهش وزن
12/13/2015 10:12:58 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران – ایرنا – مطالعات محققان دانشگاه لیدز انگلیس نشان می‌دهد ترکیب سماگلوتید که در حال حاضر برای درمان دیابت استفاده می‌شود، خاصیت دیگری نیز دارد و می‌تواند به کاهش وزن افراد چاق کمک کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، ترکیب سماگلوتید (Semaglutide) توسط شرکت دانمارکی Novo Nordisk ساخته شده است. ساختار شیمیایی این دارو بسیار شبیه به GLP-1 است. GLP-1 یک هورمون طبیعی است که نقش مهمی در کنترل اشتها در هیپوتالاموس مغز دارد و احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد.
محققان برای بررسی خواص دیگر دارو، آن را به مدت 12 هفته در 28 داوطلب چاق با شاخص توده بدنی 30تا 45 مورد بررسی قرار دادند. نیمی از داوطلبان از دارو استفاده کردند و نیمی دیگر دارونما دریافت کردند. در پایان دوره این افراد به مرکزی دعوت شدند تا وزن و ترکیبات بدنشان ثبت شود. در طول آزمایش از این افراد خواسته شده بود در هر وعده غذایی تا جایی بخورند که احساس سیری کنند. پس از دو هفته معلوم شد داوطلبانی که داروی سماگلوتید مصرف کردند، تمایل کمتری به غذاهای چرب داشتند و کالری مصرفی آنان در روز 24 درصد کمتر از داوطلبانی بود که دارونما مصرف کردند. از طرفی این افراد 11 پوند (5 کیلوگرم) وزن کم کردند.
مطالعات نشان می‌دهد این دارو میل به غذا و احساس گرسنگی را کاهش می دهد.
نتایج این مطالعه درنشریه Diabetes, Obesity and Metabolism منتشر شده است.

مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشن

9608039


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services