هدررفت سالانه 400 هزار سال عمر مفید ایرانی ها براثر دیابت
11/14/2017 2:49:54 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق مطالعات صورت گرفته در این پژوهشگاه سالانه حدود 400 هزار سال عمر مفید جامعه ایرانی در اثر ابتلا به بیماری دیابت از بین می رود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر باقر لاریجانی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی دیابت (23 آبان ماه) اظهار کرد: مبتلایان به دیابت که قندخون کنترل نشده دارند، چهار برابر بیشتر از افراد عادی به مشکلات قلبی عروقی مبتلا و تقریبا 70 درصد دیابتی ها با مشکلات عروقی روبه رو می شوند.
وی افزود: 15 درصد این افراد به زخم پای دیابتی دچار می شوند که در 15 درصد آنها منجر به قطع پا می شود، سکته های مغزی در آنها بیشتر است و 25 درصد نارسایی های کلیه در کشور به علت ابتلا به دیابت ایجاد می شود.
لاریجانی ادامه داد: چهار و نیم درصد زنان ایرانی باردار دچار دیابت بارداری می شوند که بیماری تعدادی از آنها برای اولین بار در بارداری نمایان می شود؛ کنترل دیابت بارداری باید بسیار دقیق باشد تا عوارضی برای مادر و جنین ایجاد نکند.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: درحال حاضر 422 میلیون نفر دیابتی در دنیا هستند و در منطقه خاورمیانه 20 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که 15 درصد موارد ابتلا به دیابت در این منطقه مربوط به ایران است.
لاریجانی با بیان اینکه طبق برآوردهای صورت گرفته در سال 2040 میلادی 313 میلیون زن در دنیا به دیابت مبتلا می شوند، تاکید کرد: اینها آمار افراد مبتلا به دیابت شناخته شده است و افراد در آستانه ابتلا به دیابت (پره دیابتی ها) جمعیتی بیشتر از دیابتی ها دارند.
وی گفت: 11و نیم درصد جمعیت مردان ایرانی و 12،9 درصد زنان ایرانی مبتلا به دیابت هستند، شیوع دیابت در افراد بالای 25 سال بیش از 10 درصد است و 50 درصد افراد بالای 55 سال به دیابت یا اختلال تحمل گلوکز مبتلا هستند.

** چاقی عامل اصلی ابتلا به دیابت
لاریجانی با بیان اینکه ابتلا به چاقی از عوامل مهم ابتلا به دیابت در تمام جوامع دنیا است، اظهار کرد: در دنیا بیش از 124 میلیون کودک و 670 میلیون نفر از بالغین چاق هستند.
وی در مورد شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان ایرانی اظهار کرد: 8،6 درصد دختران ایرانی و 10 درصد پسران ایرانی چاق هستند.
لاریجانی ادامه داد: 33 درصد زنان و 20 درصد مردان ایرانی چاق هستند و به طور کلی یک چهارم جمعیت کشور از چاقی رنج می برد.
وی تاکید کرد: اگر همین مسیر چاقی را در کشور طی کنیم، در سال 2050 در مردان 27،6 درصد و در زنان 39،7 درصد جمعیت چاق خواهند بود.

** فشار خون و چربی خون عوامل تشدیدکننده عوارض دیابت
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: چربی خون و فشار خون از عوامل تشدیدکننده عوارض دیابت هستند؛ 30 درصد ایرانی ها فشار خون بالا و یک چهارم ایرانی ها چربی خون بالا دارند.
وی خاطرنشان کرد: طبق مطالعات اخیر اگر ملاک فعالیت فیزیکی را یک ساعت فعالیت در روز درنظربگیریم، 57 درصد جمعیت کشور فعالیت فیزیکی کمی دارند و همین مساله سبب افزایش چاقی و موارد ابتلا به فشارخون و چربی خون بالا است.

** نبود کنترل قندخون در بین 27 درصد دیابتی های کشور
لاریجانی با تاکید بر اینکه نداشتن کنترل صحیح قندخون، سبب بروز عوارض دیابت و تشدید آن می شود، اظهار کرد: 27 درصد دیابتی های کشور کنترل قندخون خوبی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: در کشور ما امکان دسترسی به داروهای دیابت برای همه بیماران تقریبا فراهم است اما 30 درصد دیابتی ها از دارو به طور مناسب استفاده نمی کنند و همین مساله سبب شدت عوارض در آنها می شود.
لاریجانی افزود: به طور کلی 26 قلم دارو برای درمان دیابت در کشور مصرف می شود که 70 درصد این داروها در داخل کشور تولید می شوند و هیچ تفاوتی بین داروهای تولید داخل و خارجی نیست.
وی در مورد پوشش بیمه ای داروها نیز گفت: پوشش بیمه ای انسولین تولید داخل نسبتا خوب است و برخی از انواع آن 90 درصد و برخی دیگر تا 70 درصد پوشش بیمه ای دارند.
لاریجانی در مورد میزان شیوع دیابت در استان های کشور گفت: شیوع دیابت در استان های سیستان و بلوچستان و چهارمحال بختیاری کمتر و در استان های مازندران، تهران، اصفهان و یزد شیوع بیشتری دارد و در استان هرمزگان برخلاف گذشته شیوع دیابت روبه افزایش قابل توجهی است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه 15 درصد هزینه های نظام های سلامتی در دنیا صرف درمان دیابت و عوارض آن می شود، بر لزوم افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری دیابت و عوارض آن و همچنین نقش رسانه ها در این زمینه در راستای پیشگیری از بروز موارد جدید دیابت تاکید کرد.
لاریجانی گفت: در همین راستا با همکاری یک موسسه ایتالیایی قرار است در روز هشتم آذرماه آکادمی دیابت را در کشور راه اندازی کنیم.
وی در مورد اهداف راه اندازی این آکادمی اظهار کرد: این آکادمی با هدف آموزش به بیماران و افزایش دانش متخصصان این حوزه، ثبت بیماری دیابت، افزایش ارتباط با محققان سایر کشورها، ارائه آموزش های مجازی و استفاده از تجربیات جهانی راه اندازی می شود.

خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشن

9608082


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services