آلودگی هوا و ناباروری مردان
11/22/2017 2:39:13 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که آلودگی هوا موجب کاهش ناباروری شمار قابل توجهی از مردان می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، محققان دانشگاه هنگ کنگ در این مطالعه شش هزار و 500 مرد را در تایوان مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که آلودگی هوا با کیفیت ضعیف اسپرم ارتباط دارد.
این مطالعه نشان داد که به ازای هر 5 میکروگرم در مترمکعب افزایش ذرات ریز PM2.5s، خطر این که اسپرم در دهک پایین اندازه و شکل طبیعی اسپرم قرار گیرد،26 درصد افزایش می یابد. این تاثیر زمانی است که شمارش این ذرات بیش از 25 میکروگرم در مترمکعب افزایش یابد.
چگونگی تاثیر آلودگی هوا بر کیفیت اسپرم هنوز مشخص نیست اما محققان می گویند که در چند مطالعه تجربی مشخص شده است که ترکیبات ریز مانند فلزات سنگین و هیدروکربن های آروماتیک با آسیب به اسپرم ارتباط دارند.
دکتر 'ژیانگ کیان' از دانشگاه هنگ کنگ گفت: گرچه برآورد اثرات اندک است و اهمیت آن ممکن است در موقعیت بالینی نادیده گرفته شود، اما این موضوع یک چالش مهم برای سلامت عمومی محسوب می شود.
وی افزود: با توجه به گستره قرار داشتن افراد در معرض آلودگی هوا، حتی تاثیر اندک ذرات PM2.5 بر مورفولوژی طبیعی اسپرم می تواند به ناباروری شمار قابل توجهی از زوج ها منجر شود.
پروفسور آلن پاسی، استاد آندرولوژی در دانشگاه شفیلد گفت: از این مطالعه جدید و سایر مطالعات نتیجه می گیرم که آلودگی هوا احتمالا تاثیر بالقوه منفی بر سلامت باروری مردان دارد.
این تحقیق در مجله BMJ Open منتشر شده است.

مترجم: درنا محمدیان*انتشار: محتشمی پور

9609001


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services