احتمال 14 برابری ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان سیگاری
1/27/2018 6:23:52 AM

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری های زنان با تاکید بر نقش مصرف مواد دخانی در بروز سرطان دهانه رحم گفت: مطالعات نشان می دهند که احتمال ابتلا به این سرطان در زنانی که سیگار یا قلیان مصرف می کنند، 14 برابر بیشتر از سایر افراد است.

دکتر فرح فرزانه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، ویروس پاپیلوم را از علل اصلی بروز سرطان دهانه رحم عنوان و اظهار کرد: در رابطه با سرطان دهانه رحم ثابت شده است در تعداد بسیار کمی (حدود 2 درصد) از افرادی که به ویروس پاپیلوم (اچ پی وی) مبتلا هستند، این ویروس می تواند تغییراتی ایجاد کند که منجر به سرطان شود.
وی تاکید کرد: همه افراد مبتلا به این ویروس، مبتلا به سرطان دهانه رحم نمی شوند؛ برخی از افراد مبتلا به دلیل داشتن سیستم ایمنی قوی، این ویروس را مانند ویروس سرماخوردگی دفع می کنند اما در برخی موارد این ویروس در بدن پایدار شده و منجر به سرطان می شود.
فرزانه توضیح داد: افرادی که سیگار و قلیان مصرف می کنند، افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند، افرادی که شرکای جنسی آنها شرکای جنسی متعدد دارند، افرادی که قبل از سن 16 سالگی ازدواج می کنند در اثر ضعف سیستم ایمنی بدن در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
متخصص زنان و زایمان فلوشیپ آنکولوژی زنان در مورد اینکه آیا مصرف مواد مخدر نیز می تواند منجر به بروز این بیماری در زنان شود، اظهار کرد: ممکن است این مواد در بروز این بیماری تاثیرگذار باشد اما تاکنون گزارشی در این رابطه ارائه نشده است؛ مطالعات صورت گرفته بر نقش مصرف سیگار، قلیان، تنباکو و مشروبات الکلی در بروز این سرطان تاکید دارد.
فرزانه افزود: مشاهدات و تجربیات ما در مراکز درمانی موید این مساله است که این ویروس در افرادی که سیگار و قلیان را ترک می کنند، پس از گذشت 6 ماه تا یک سال در بدن آنها از بین می رود و اگر دچار عوارضی مانند زگیل یا ضایعات پیش سرطانی هستند، این ضایعات برطرف می شود؛ بنابراین هرگاه این افراد مصرف سیگار و قلیان را کنار بگذارند، سیستم ایمنی بدن آنها می تواند خود را بازسازی و با این ویروس مبارزه کرده و آن را از بین ببرد.
وی در خصوص علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی گفت: ابتلا به این ویروس اگر از نوع بدخیم باشد که منجر به سرطان می شود، علائمی ندارد اما اگر از نوع خوش خیم باشد با ایجاد ضایعه زگیل نمایان می شود؛ به همین دلیل است که گفته می شود افراد به صورت دوره ای آزمایش تشخیصی پاپ اسمیر را انجام دهند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد زمان مفید برای انجام تست پاپ اسمیر اظهار کرد: برخی پزشکان انجام تست پاپ اسمیر را سه سال یک بار و برخی پنج سال یک بار توصیه می کنند اما استانداردها تاکید دارند که افراد برای اولین بار بعد از سن 21 سالگی و بعد از ازدواج این تست را انجام دهند و زمان لازم برای انجام غربالگری بعدی را پزشک معالج به آنها اعلام می کند.

تنظیم: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشن

9611032


منوی پایگاه
Skip Navigation Links
 
 
                      

    صفحه اول   درباره پایگاه   راهنما   نقشه پایگاه  تماس با پایگاه
Copyright  © 2002-2008 Iran Electronic Medical Services